Odrobina historii

Zakopane informacje - Odrobina historii

Pierwotnie Kotlinę Zakopiańską porastały lasy, na której budowano sezonowe osady pasterskie. W XVI wieku osady zostały przekształcone w wieś. Pierwsze wzmianki o Zakopanem pochodzą z roku 1564. W 1772 r. miejscowość została zagarnięta przez Austiaków, którzy sprzedali ją w 1824 r. rodzinie Homolacsów. Wówczas rozwijały się tu przede wszystkim kuźnice. W połowie XIX wieku wieś zaistniała jako miejscowość letniskowa. Od lat 70-tych XIX stulecia Zakopane zaczęło być znane jako miejscowość lecznicza. W 1873 roku powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Jego współzałożycielem był Tytus Chałubiński - lekarz, przyrodnik, człowiek aktywnie promujący Zakopane. W 1885 r. wybudowano pierwszy hotel "Pod Giewontem".

Dalszy rozwój miasteczka nastąpił z chwilą wybudowania drogi do Nowego Targu oraz doprowadzenia linii kolejowej z Chabówk w 1899 r. Na początku XX w. zaczęła tu przyjeżdżać "śmietanka" artystyczna, na czele ze Stanisławem Witkiewiczem.

W latach międzywojennych zbudowano skocznię pod Krokwią, na której odbywały się Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS. W 1933 roku miejscowości nadano prawa miejskie. Podczas II wojny świtowej hitlerowcy próbowali stworzyć narodowość góralską "goralenvolk", co zostało przyjęte przez górali z dużym oporem.

Jednak największym wydarzeniem w historii miasta stały się wizyty papieża Jana Pawła II, który był bardzo związany z Tatrami i Zakopanem. Już od młodzieńczych lat odbywał w te okolice wycieczki piesze i narciarskie. Jego ulubionym miejscem w Tatrach była dolina Chochołowska. Będąc papieżem odwiedzał Tatry kilka razy, był m.in. na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem, grzbietem Gubałów


Artykuły powiązane

  strona czytana

  POLECAMY NOCLEGI
  Pokoje gościnne pod Wielką Krokwią

  Okazja! Zakopane - Centrum
  więcej na www
  Pokoje U Gronia


  więcej na www


  Miejsce na twoją reklamę.
  Zadzwoń zapytaj tel.
  75 64 19 919