Doliny

Zakopane informacje - Doliny

Dolina Gąsienicowa - nazwa związana jest z nazwiskiem Gąsieniców, dawniejszych właścicieli. W zapisach pojawiła się już w 1653 roku jako hala Stawów. Przez turystów była odwiedzana już na początku XIX wieku. Jest węzłem dla wielu szlaków turystycznych i bazą wypadową narciarzy (wyciągi narciarskie) i taterników. Do Doliny Gąsienicowej można dojść z: Kuźnic - szlakiem przez Jaworzynkę lub Boczań, z Brzezin i Toporowej Cyrhli - przez Psią Trawkę, z Wierchu Porońca i Łysej Polany - szlakami przez Rówień Waksmundzką. 
Dolina Gąsienicowa stanowi górne piętro walnej Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Dolina Gąsienicowa posiada dwie odnogi, rozdzielone granią Kościelców: odnogę południowo-zachodnią z Zielonym Stawem i dziewiętnastoma innymi mniejszymi zbiornikami oraz południowo-wschodnią (prawą) - ze Zmarzłym i Czarnym Stawem Gąsienicowym. 

Dolina Jaworzynki znajduje się na wschód od Kuźnic. Niedaleko jest jaskinia w Magurze. Z doliny możemy podziwiać wspaniały widok na Giewont. Idąc w dół szlakiem schodzimy na piękną polanę Jaworzynkę. Po obu stronach drogi znajdują się wyremontowane szałasy.
Dolina Roztoki i Piciu Stawów Polskich - obydwie doliny są odnogami Doliny Białki. Jest to najbardziej niedostępna część polskich Tatr. Dolina Roztoki rozciąga się pomiędzy dwoma wodospadami: Wodogrzmoty Mickiewicza i Siklawa - jedne z najładniejszych w Polsce. Z kamiennego mostu (wzniesionego w 1900 r.) można podziwiać górna krawędź Niżniego Wodogrzmotu oraz Pośredni Wodogrzmot. Górną część Doliny Roztoki zamyka Siklawa - najwyższy wodospad w Polsce (70 m). W Dolinie Pięciu Stawów, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się pięć stawów, z których największym jest Wielki Staw. Dolinę otaczają skały granitowe. W rejonie dolin możemy spotkać kozicę i świstaki. 

Dolina Chochołowska - największa tatrzańska dolina, leżąca na zachodnim krańcu pasma, wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Można tu spotkać pasące się stada owiec oraz szeregi starych szałasów. W Dolinie Chochołowskiej została nakręcona słynna scena kuligu w ekranizacji Potopu. Wczesną wiosną możemy podziwiać tu masowo kwitnące krokusy. Dolina Chochołowska była ulubionym miejscem naszego papieża Jana Pawła II, którą - już jako papież - odwiedził w 1982 roku.

Dolina Kościeliska - podobno najpiękniejsza dolina Tatr Zachodnich, mierząca 9 km długości. Pod względem powierzchni ustępuje jedynie Dolinie Chochołowskiej. Spodnią częścią doliny płynie Potok Kościeliski, który ukształtował dno doliny. W tym miejscu skupia się najwięcej jaskiń w Tatrach - jest ich ok. 300. W dolinie znajduje się wiele ciekawych form skalnych, które noszą przedziwne nazwy, np. Zbójnicki Stół, Zbójnickie Okna, Zbójnickie Turnie. W XVI w. w dolinie wydobywano srebro, miedź, rudy żelaza. Najwyższym szczytem doliny jest Błyszcz (2159 m n.p.m.).


strona czytana 75911

POLECAMY NOCLEGI
U BARTKA

Zapraszamy na wypoczynek - dobra lokalizacja, piękne widoki, wygodne pokoje, konkurencyjne ceny!
więcej na www
Apartamenty przy potoku

Zapraszamy zadzwoń:607114110
więcej na www


Miejsce na twoją reklamę.
Zadzwoń zapytaj tel.
75 64 19 919